Ruční vyšívání

Ruční vyšívání je velmi stará a náročná práce. Techniky ruční výšivky se používaly na různé praporce, obrázy a ornamenty již od nepaměti.

Ruční výšivka a techniky ručního vyšívání

Historie ruční výšivky

V Číně jsou doloženy ruční výšivky již v období pravěku, později v Indii a Egyptě byli nalezeny i cca 3600 let staré ruční výšivky. V Evropě se s vyšíváním začalo na počátku našeho letopočtu. Nejstarší dochovaná památka je nástěnný koberec ve francouzském Bayeux, který je 70 m dlouhý a 50 cm široký. Pochází z 11. století.

Ruční vyšívání a krumplování jsou techniky u nás známé již od 12. století u dvora, v klášterech i měšťanských domech. V tomto století měl již ženský klášter sv. Jiří v Praze svou textilní uměleckou školu. V době renezance se rozšířilo tzv. bílé vyšívání církevních textilií, ale i na osobní prádlo, kapesníky, ubrusy a stolní přehozy. Umění ruční výšivky se však v dnešní době pomalu vytrácí. V první polovině 19. století byl vynalezen klasický vyšívací stroj, který velmi zrychlil práci na tehdejších zakázkách. Dnešní vyšívací automatové stroje vyšívají například rychlostí až 1500 stehů za minutu, mohou být doplněny různými automatizačními prvky a jsou řízeny počítačem.

Ruční výšivka jako umělecké dílo

V naší vyšívácí dílně Vám můžeme nabídnout ruční výšivku, jako umělecké pečlivě propracované dílo vhodné pro Vaši nejprestižnější formu prezentace. Ruční výšivka je velice časově náročná, proto je třeba brát zřetel na termín. Většinou se používá jen na dozdobování klasické strojní výšivky a k zvýraznění vyšívaného motivu. Většinou se používá jen na dozdobování klasické strojní výšivky a zvýraznění detailů vyšívaného motivu. Strojní výšivku tím posunuje o další řád výše.

Ručně vyšívané písmo na spolkové vlajce

Techniky zdobení ruční výšivkou, které Vám můžeme nabídnout

  • Malba jehlou, plošná ruční výšivka, kladení, našívání korálků, plastická výšivka přes kartu, krokvička.
  • Techniky zdobení ruční výšivkou kovem - krumplováním.
  • Kladení zlaté šňůry, drátu, frizé, flitrů a vymačkávaných kovových vzorů, výšivka boullionem(šíkem), výšivka přes kartu kovovou nití.
  • Ruční výšivka je velice časově náročná.

Ruční výšivkou Vám rádi zhotovíme vyšívané opony, gobelíny, baldachýny, pláště, pluviály a ornáty, oltářní přikrývky, repliky těchto výrobků a především ručně vyšívané prapory a rodové znaky.

Příklad realizace vyšívaného praporu

Naší velkou chloubou je ručně vyšívaný prapor čtenářského a pěveckého spolku z Blanska RASTISLAV, který je vystaven v městské knihovně v Blansku.

Prapor spolku Rastislav je přesnou replikou praporu navrženého roku 1864 slavným českým malířem Josefem Mánesem. Jako jediný z jeho praporů nebyl malován olejovými barvami, ale byl oboustranně ručně vyšit zlatými, stříbrnými a červenými nitěmi na těžkém francouzském hedvábí. Prapor se na lícové straně uprostřed honosí názvem spolku Rastislav, vyšitým různými druhy stehů. Horní a dolní pruh tvoří stříbrné a zlaté ornamenty, které v dobovém romantickém duchu spojují geometrické vzory lidových výšivek s motivy rozvilin a ptáků inspirovaných středověkými iluminovanými rukopisy. Na rubové straně praporu je moravská orlice vyšívaná zlatem, stříbrem a červenými vyšívacími bavlnkami. Po více než 130 letech bylo přistoupeno k vytvoření věrné repliky podle originálu uloženého v Moravské galerii v Brně. Velikost praporu je cca 200 x 200 cm, použitý materiál (zlaté nitě a látky) byl dovezen převážně z Německa a Itálie. Ruční vyšívačka začala s prací koncem roku 1996 a práce byla dokončena po roce a půl.

Popis praporu

Na lícové straně uprostřed se prapor honosí různými druhy stehů s vyšitým názvem spolku Rastislav. Horní a dolní pruh tvoří stříbrné a zlaté ornamenty, které v dobovém romantickém duchu spojují geometrické vzory lidových výšivek s motivy rozvilin a ptáků inspirovaných středověkými iluminovanými rukopisy. Na rubové straně praporu je moravská orlice vyšívaná zlatem, stříbrem a červenými vyšívacími bavlnkami.
Součástí praporu je i žerď se špičkou odlitou ze stříbra ve tvaru orlice sedící na lyře s roztaženými křídly a zasazenými leštěnými polodrahokamy.

 

Související obrázky

Ručně vyšívaná vlajka Ručně vyšívané písmeno Prapor spolku Rastislav rub Prapor spolku Rastislav

Články

Další aktuality

Z blogu o heraldice

Další články

cz pl de en ru

Pečeť kvality

(+420) 603 531 589